LatviskiПо-русскиIn English
Вопросы психологу
Галина, 2014-07-06 12:48, вопрос:
Добрый день.Подскажите,пожалуйста, психолога который работает с созависимыми.Спасибо

Ответ:
Здравствуйте, Галина. Вы можете обратиться к Дмитрию Лицову или Людмиле Дерябо.


ligita, 2014-05-01 19:14, вопрос:
labdien Manam delam ir 15gadi un loti sapigi piedzivojumi nak no beibas jo tevs kluva par alhakoliki,no astoniem gadiem bes auga bez teva.Tagad bes dzivo tikai istaba un lauka iziet reizem tikai kopa ar mani.Vienspats vispar neiet nekur Velos vinam atrast labu psihologu,bet ka lai samekle labu arstu?un beam butu labak virietis vai sieviete ka psihologs,jo esmu dzirdejusi ka tas ari ietekme arstesanu?un cik maksa viena konsultacija?paldies

Ответ:
Labdien, Ligita! Paldies par jautājumu! Jūtams, ka esat norūpējusies par savu dēlu un vēlaties viņam palīdzēt. Pusaudžu periods no apmēram 12 līdz 19 gadam ir viens no visgrūtākajiem attīstības posmiem cilvēka dzīvē, kad bērns gan fiziskā, gan mentālā ziņā kļūst par pieaugušo – nereti jauniešu uzvedība šajā periodā kļūs izaicinoša, nepakļāvīga, uzskati ir kategoriski, jaunietis var arī noslēgties sevī, distancēties no pieaugušajiem. Šādā veidā pusaudzis atdalās no vecākiem, „izmēģina savus spēkus”, veido pats savu uzskatu un vērtību sistēmu. Tas, cik viegli jaunietis pārdzīvo pusaudža vecumu, un ar kādām grūtībām sastopas, atkarīgs arī no iepriekšējās bērna pieredzes. Kā saprotams no vēstules, tad ģimenē bijušas grūtības, kas saistītas ar nopietniem psihoemocionāliem pārdzīvojumiem, tādēļ būtu noderīgi konsultēties ar psihoterapeitu. Tā kā šīs problēmas skārušas visu ģimeni, tad iespējams būtu vērts apsvērt ģimenes psihoterapiju, kad terapeits vienlaikus strādā gan ar dēlu, gan mammu. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka pusaudži vispār psihoterapijai ir grūti motivējami, tādēļ sarežģītākais ir panākt, lai pusaudzis vispār aiziet uz konsultāciju.
Problēmu risināšanā vienlīdz labi var palīdzēt gan psihoterapeits vīrietis, gan sieviete, taču svarīgākais ir, ar ko pašam klientam vieglāk veidot kontaktu. Un vēl būtiski, ka psihoterapeitam ir pieredze darbā ar pusaudžiem. Par psihoterapeita kvalifikāciju, darba pieredzi, kā arī par konsultāciju cenu vislabāk noskaidrot, sazinoties telefoniski ar pašu speciālistu.
Ieva Guļāne mob. 29137716Lidija, 2014-04-15 19:21, вопрос:
Mazdēlam būs 6 gadi, dzīvo Anglijā, iet skolā 1.klsē. Vecāki šķīrušies,ir bijis liecinieks agresijai.Puika dzīvo ar mammu, pavada laiku arī ar tēti.Gudrs,apķērīgs,reizēm nepaklausīgs. Gadās ka iekakā bilsēs,bet gulēt iet tikai ar pamperu, jo katru nakti apčurājas. Rados ir bijis, ka ilgi čurā gultā,bet vai tiešām iedzimts? Varbūt jānostabilizē nervu sistēma?Ko var darīt šinī situācijā?

Ответ:
Labdien, Lidija! Paldies par jautājumu! Kā saprotams no vēstules, tad mazdēls ir dzīvespriecīgs bērns, bet raizes sagādā nakts enurēze jeb čurāšana gultā naktī. Enurēze ir samērā izplatīta parādība bērnu, jo īpaši zēnu vidū. Lai arī nereti, bērnam pieaugot, nostabilizējoties viņa nervu sistēmai un gulēšanas paradumiem, tā pāriet, tomēr tā var būt saistīta arī ar dažādiem psihoemocionāliem pārdzīvojumiem vai būt simptoms kādai orgānu saslimšanai, tādēļ būtu svarīgi konsultēties ar ģimenes ārstu, kas nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus. Ņemot vērā, ka bērns ir pārdzīvojis vecāku šķiršanos, kā arī bijis agresijas liecinieks, tad būtu noderīgi konsultēties arī ar bērnu psihologu.
Vēl ir svarīgi pievērst uzmanību ikdienas paradumiem - pirms gulētiešanas 3-4 stundas nedzert, pačurāt pirms naktsmiera, kā arī parūpēties par mierīgu, atslābinošu vakara noskaņu mājās.
Ieva Guļāne mob. 29137716Dace, 2014-02-07 20:30, вопрос:
Labdien!Man ir sasapejis jautajums par vecako meitu,kurai tudal bus 7gadini - iet cetrus gadus jau darzina un nav pa siem gadiem runajusi ar nevienu audzinataju. iet ari dziedat, dejot, makslas skola - visur grib, ludz, lai vinu veda pa visiem pulciniem, bet ar nevienu no pieaugusajiem pasniedzejiem pat nesasveicnas,,, Septembri saksies skola - jutu,ka pedejais laiks ir ko meginat mainit? Vai Jums ir bijis kads lidzigs gadijums un kada butu pareizaka riciba,lai palidzetu beam?!Paldies jau ieprieks!Ar cienu, mamma, Dace

Ответ:
Dace, paldies par jautājumu! Izlasot Jūsu vēstuli, var saprast, ka meita ir zinātkāra un ieinteresēta iesaistīties daudzveidīgās aktivitātēs, tā apgūstot pasauli, kas šajā vecumposmā bērniem ir raksturīgi. Viņai patīk atrasties sabiedrībā un, kā var nojaust, vieglāk izdodas veidot kontaktu ar bērniem nekā ar pieaugušajiem, konkrētāk, pasniedzējiem. Būtu svarīgi saprast, vai saskarsme neveidojas patiešām ne ar vienu no pasniedzējiem, vai tie ir tikai atsevišķi cilvēki, jo pieļauju, ka, ja meita aktīvi iesaistās pulciņos, tad ir pasniedzēji, ar kuriem viņa kaut nedaudz kontaktējas. Tāpat būtu vērts izzināt, vai runa vairāk ir par kādu pieklājības normu izpildīšanu, piemēram, sasveicināšanos, aktīvu komunikāciju, vai arī meita patiešām izvairās no jebkāda veida saskarsmes ar pasniedzējiem. Ja tā, tad iespējams, ka šādi rīkoties viņai liek kāda negatīva pieredze ar audzinātājām. Par to Jums ar meitu vajadzētu mierīgi parunāt. Precīzākas atbildes, izzinot situāciju, var sniegt bērnu psihologs.
Ieva Guļāne mob. 29137716


Inese, 2014-01-02 18:59, вопрос:
Labdien! Peedeejos gadus regulaari mainu darba vietas, esmu jau nogurusi. Kas man sevii jaamaina, ko es daru nepareizi? Veelos nostabilizeeties!

Ответ:
Paldies par jautājumu, Inese! No Jūs vēstules ir saprotams, ka jūtaties nogurusi no biežas darbavietu maiņas, un šķēršļus, kāpēc neizdodas izveidot ilgstošas darba attiecības, meklējat sevī.
Vispirms būtu svarīgi izanalizēt, kas iepriekšējās darbavietās jums likās pozitīvs, bet kas traucēja ilgstošām darba attiecībām. Ir vērts padomāt arī par iemesliem, kādēļ aizgājāt no katra darba – kas tajos ir kopīgs un kas - atšķirīgs; vai lēmumus par darbavietas maiņu izdarījāt impulsīvi vai rūpīgi pārdomājot. Nākamais solis būtu paņemt papīra lapu un sīki aprakstīt kādu darbu Jūs vēlaties (ieskaitot, darba satura, darba apstākļus, kolēģus un vadītājus, atalgojumu un priekšrocības, izaugsmes iespējas u.t.t.), lai konkrētajā darbavietā strādātu ilgstoši. Pēc tam attiecīgi būtu jāpaanalizē, kādai jums pašai jābūt, varbūt kas sevī jāpilnveido un kas jādara, lai šādu darbu iegūtu. Protams, ar šo problēmu var doties arī pie psihoterapeita, kas palīdzēs izanalizēt situāciju un nonākt pie svarīgajām atbildēm.
Ieva Guļāne mob. 29137716Ieva, 2013-11-15 15:56, вопрос:
Ja es pareizi māku apieties ar šo mājaslapu,tad es te nesen atstāju jautājumu, kas man ir ļoti svarīgs.Bet tagad jau man ir palielinājušās problēmas sakarā ar manu jautājumu - ik pa laikam kaut kas no depresijas un pašvērtības kompleksa.

Ответ:
Labdien, Ieva! Atvainojamies par kavēšanos ar atbildi! Vēstulē ir pārāk maz informācijas, lai varētu sniegt kādu konkrētāku komentāru, taču bieži depresija un zems pašvērtējums ir savstarpēji saistītas problēmas. Ņemot vērā, ka problēmas palielinās, noteikti ieteiktu konsultēties ar speciālistu – psihologu vai psihoterapeitu, kas pēc detalizētākas grūtību izzināšanas palīdzēs rast risinājumu.
Ieva Guļāne mob. 29137716ольга, 2013-08-31 00:07, вопрос:
Добрый день.Моей старшей дочери 14лет.Более неуверенного в себе человека,чем она,я еще не встречала.Я очень хочу ей помочь,но не могу.Все мои слова принимаются "в штыки".Она изматывает и себя и меня.Она мила собой,глупостью не отличается,имеет все,что ей необходимо(а может даже больше).Нелюбовь к себе и неуверенность-ее большая прлблема.Это ей очень мешает.Кто из Ваших срециалистов нам может помочь ?Спасибо.

Ответ:
Здравствуйте, Ольга. В таком возрасте колебания самооценки неизбежны. Родителям очень важно быть чуткими по отношению к ребенку, ее потребностям, желаниям и нежеланиям. Вы иожете обратиться к Людмиле Дерябо. Координаты найдете на ее странице нашего сайта.
Всего доброго, с уважением
Дмитрий ЛицовЗадай вопрос
Психолог – это человек, которому задают вопросы, а он на них отвечает. Как-то же он должен оправдывать свое существоание.
Имя:
Ваш E-mail:
Вопрос: